TUESDAY
1:30 PM
Music Around the Piano
Directed by Paul Gray
- Family Groups
- The Convention Choir
2:45 PM
Keynote Address
- Speaker: David Fulton
Time of Discovery I – Youth Zone, Mills Auditorium
- Speaker: Tom Sanders
Chapel of the Children – Ballroom C
Directed by Kent & Laura Engle
6:00 PM
Front Lines of the Harvest
Directed by Benjamin McDowell
- Prelude Music: Allegheny Wesleyan College Orchestra
- Music: Allegheny Wesleyan College Choir
7:15 PM
Evangelistic Service
- Music: God’s Bible School and College Choir and Orchestra
- Speaker: Jeremy Fuller
WEDNESDAY
9:15 AM
Bible Study
- Speaker: John Whitaker
10:15 AM
Revival Rally
- Speaker: Keith Ledford
Women of Worth – Mills Auditorium
Directed by Lorena Glick
- Speaker: Joanne Shaffer
Chapel of the Children – Ballroom C
Directed by Kent & Laura Engle
12:00 Noon
Fasting and Prayer
2:00 PM
The Next Generation
Directed by IHC’s Youth Team
- Prelude Music: Penn View Bible Institute Orchestra
- Music: Penn View Bible Institute Choir and Orchestra
- Speaker: Benjamin Smith
Chapel of the Children – Ballroom C
Directed by Kent & Laura Engle
6:00 PM
From The Heart
- Prelude Music: Union Bible College Orchestra
- Music: Hobe Sound Bible College Choir
- Speakers: Clayton Plemmons, Josh Modlin
7:15 PM
Evangelistic Service
- Music: Union Bible College Choir and Orchestra
- Speaker: Rollin Mitchell
THURSDAY
9:15 AM
Bible Study
- Speaker: Duane Quesenberry
10:15 AM
Holiness Meeting
- Speaker: Dan Hardy
Time of Discovery II – Youth Zone, Mills Auditorium
- Speaker: Cameron Going
Chapel of the Children – Ballroom C
Directed by Kent & Laura Engle
12:00 Noon
Healing Service
2:00 PM
Building for Keeps: The Family
- Music: Children’s Mass Choir
Chapel of the Children – Ballroom C
Directed by Kent & Laura Engle
6:00 PM
God and Country Rally
- Roll Call of the States by Leonard Sankey
- Prayer for our Nation
6:30 PM
Evangelistic Service
- Speaker: Kenny Stetler
- Music: Convention Youth Choir
- Music: College Mass Choir directed by Don Quales